Czas na 14. edycję Tofifest!

Już dziś rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, w ramach którego odbędą się liczne seanse polskich i zagranicznych filmów, spotkania z twórcami, koncerty i wiele innych wydarzeń. 

tofifest 2016


W tegorocznej edycji moją uwagę szczególnie przyciągają dwa bloki tematyczne: bunt kobiet i Tribute to David Bowie. Bunt kobiet – hasło niezwykle aktualne, biorąc pod uwagę obecną dyskusję dotyczącą praw kobiet. Temat ten zostanie poruszony przez przypomnienie kultowego film Thelma i Louise w reżyserii Ridleya Scotta oraz panel dyskusyjny Thelma i Louise jako manifest wolności człowieka

Nie mogłam też nie zwrócić uwagi na blok tematyczny poświęcony mojemu Mistrzowi: Tribute to David Bowie. Na festiwalu zostaną przypomniane kreacje aktorskie Davida Bowiego, odbędą się seanse filmów dokumentalnych o jego twórczości, a także koncert poświęcony jego pamięci, podczas którego muzyczny hołd złożą tacy artyści jak Brodka, Tomek Makowiecki, Natalia Przybysz, Skubas, Tymon Tymański. A wczoraj – zupełnie przypadkiem – w programie festiwalu odkryłam perełkę: spotkanie z Paulem Trynką, autorem znakomitej biografii Davida Bowiego Człowiek, który spadł na Ziemię. Niezmiernie cieszę się, że ten blok tematyczny jest aż tak rozbudowany. 

Niektóre inne bloki tematyczne, które pojawią się w tej edycji, to Nowe Kino Chorwackie, Kino Szkocji, Mistrzowie: Allan Starski, Focus: Bent Hammer, oczywiście On Air, czyli filmy konkursowe (których mam nadzieję zobaczyć jak najwięcej), From Poland prezentujące tegoroczne polskie filmy, ShortCut z krótkimi metrażami. Bardzo podoba mi się też idea darmowych seansów w ramach cyklu festiwalowego Lunatycy – w toruńskim Dworze Artusa będę wyświetlane współczesne hiszpańskie horrory, m.in. słynny Labirynt fauna czy Sierociniec

Podczas tegorocznej edycji nie wyobrażam sobie nie wziąć udziału w spotkaniu z Wojciechem Smarzowskim. Biorąc pod uwagę ostatnie dzieło reżysera, dyskusja może też okazać się dość burzliwa. Nie darowałabym sobie też opuszczania spotkania z Andrzejem Sewerynem, zwłaszcza po zobaczeniu jego zachwycającej kreacji aktorskiej w Ostatniej rodzinie. Na festiwalu będą też gościć m.in. scenograf i laureat Oscara Allan Starski, reżyserka Córek dancingu Agnieszka Smoczyńska, duńska aktorka Sonja Richter, aktor Marek Kondrat, norweski reżyser Bent Hamer, twórca filmu Kamper Łukasz Grzegorzek. 

Zachęcam Was do odwiedzenia Torunia i wzięcia udziału w Tofifeście. Jak coś, mogę oprowadzić po mieście ;) 

Na blogu możecie znaleźć recenzje kilku filmów, które będę wyświetlane podczas festiwalu:
Córki dancingu
Neon demon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger