Dziś są twoje urodziny... – 10 najlepszych piosenek o urodzinach

Dzień urodzin to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji. Nie zawsze pozytywnej – z każdym kolejnym rokiem coraz dotkliwiej odczuwa się upływ czasu. Mnie wiele świąt nastraja refleksyjnie i wówczas robię różnego rodzaju podsumowania. A urodziny to doskonała okazja do stworzenia kolejnego zestawienia. Tym razem piosenek o urodzinach.
 
Dzień urodzin często nie nastraja zbyt pozytywnie.


1. The Beatles – Birthday (White Album, 1968)

Przekaz piosenki The Beatles jest jasny. Masz urodziny? Baw się!2. The Idle Race – Happy Birthday (The Birthday Party, 1968)

Wyobrażenia vs. Rzeczywistość. Czasem dzień urodzin nie jest taki, jak by się chciało. 3. Jefferson Airplane – Lather (Crown of Creation, 1968)

Lather kończy 30 lat, ale jest rozczarowany dorosłością i wciąż chciałby być dzieckiem. 4. Uriah Heep – The Magician's Birthday (The Magician's Birthday, 1972)

Tym razem nie chodzi o Twoje urodziny, a czarodzieja. Przygotuj się na to, że będzie się wiele działo i że usłyszysz niejedną gitarową solówkę.5. Altered Images – Happy Birthday (Happy Birthday, 1981)

Lekka przyjemna nowofalowa piosenka zespołu Altered Images.6. The Smiths – Unhappy Birthday (Strangeways, Here We Come; 1987)

W przypadku Morrisseya nie może być inaczej – urodziny muszą być nieszczęśliwe.7. Sugarcubes – Birthday (Life's Too Good, 1988)

Moja ulubiona piosenka w tym zestawieniu. Marzycielski klimat, poetycki tekst oraz emocjonalny wokal… Björk. Sugarcubes (islandzka nazwa Sykurmolarnir) to jeden z najbardziej znanych projektów Björk z początków jej kariery.8. Blur – Birthday (Leisure, 1991)

Chłopaki z Blur też sceptycznie podchodzą do urodzin.9. Moby – Sunday (the day before my birthday) (18, 2002)

Dzień przed urodzinami może być pogodnie, a w dniu urodzin wręcz przeciwnie. Nawet więcej: wszystko może całkowicie się zmienić.10. Edyta Bartosiewicz – Urodziny (Sen, 1994)

Ta piosenka musiała się tu pojawić. Melancholijnie, a zarazem energicznie. Świetna piosenka zawierająca bardzo trafne życzenia urodzinowe.Na koniec jeszcze dwie uwagi. Pierwsze trzy pozycje na liście to utwory z 1968. Co więcej, to niejedyne utwory z tego okresu o urodzinach (inne przykładowe to Steppenwolf At your Birthday czy The Association Birthday Morning). Jak można wyjaśnić ten fenomen? Drugą kwestią jest to, że nie jest łatwo znaleźć optymistyczną piosenkę o urodzinach. Najwidoczniej mało kogo ten dzień nastraja pozytywnie, co ja

Czy dodalibyście jeszcze jakieś inne utwory do tego zestawienia?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger