10 znanych piosenek, które są coverami

Koniec złudzeń. Czas zdradzić, które ze znanych piosenek to tak naprawdę covery.

Początek nieco dramatyczny, ale w rzeczywistości nie ma powodów do wzburzenia. W końcu jedną z cech muzyki popularnej jest funkcjonowanie wielu wersji jednego utworu, które powstają pod wpływem rozmaitych czynników, także wolności twórczej różnych artystów. Jeśli ktoś ma pomysł na nową interpretację i wykonanie jakiegoś utworu, to czemu miałby go nie zrealizować? Może się okazać, że będzie równie interesujący, co oryginał, a może nawet lepszy. Mam jednak słabość do instytucji autora/pierwotnego wykonawcy i nie mogę się powstrzymać od komentarza w stylu Ej, a wiesz, że to cover?, gdy ktoś zachwyca się jakąś przeróbką, i nie wynika to z uprzedzenia do coverów (jak już to do wykonawcy coveru), a bardziej o uświadomienie (pewnie nieco upierdliwe) muzyczno-popkulturalne. Stąd też to zestawienie.

1. TYTUŁ PIOSENKI: I Fought The Law
TWÓRCA ORYGINAŁU: The Crickets (1959)
TWÓRCA COVERU: The Clash (1979)
Tekst utworu rockandrollowego The Crickets ma w sobie punkowego ducha. Czemu więc nie wykorzystać go do punkowej piosenki?

2. TYTUŁ PIOSENKI: Tainted Love
TWÓRCA ORYGINAŁU: Gloria Jones (1964)
TWÓRCA COVERU: Soft Cell (1981)
Moja największa wtopa. Nie lubię wersji Marilyna Mansona, wolę oryginał Soft Cell... Tak naprawdę pierwotną wykonawczynią piosenki jest Gloria Jones. Swoją drogą jej utwór bardziej teraz mi się podoba niż wykonanie synthpopowego duetu.

3. TYTUŁ PIOSENKI: I Love Rock & Roll
TWÓRCA ORYGINAŁU: The Arrows (1975)
TWÓRCA COVERU: Joan Jett & The Blackhearts (1982)
I Love Rock And Roll tak pasuje do zadziornej i pełnej energii Joan Jett, że trudno dać wiarę, że to nie jest jej autorska piosenka.

4. TYTUŁ PIOSENKI: Girls Just Wanna Have Fun
TWÓRCA ORYGINAŁU: Robert Hazard (1979)
TWÓRCA COVERU: Cyndi Lauper (1983)
To chyba było moje największe zaskoczenie w temacie coverów: Cyndi Lauper nie jest pierwotną twórczynią Girls Just Wanna Have Fun! Dziewczyńska, zwariowana, beztroska – wersja wokalistki jest znacznie bardziej wyrazista od nieco smętnego pierwowzoru.

5. TYTUŁ PIOSENKI: Nothing Compares 2 U
TWÓRCA ORYGINAŁU: The Family (1985)
TWÓRCA COVERU: Sinead O'Connor (1990)
Wykonanie Sinead O'Connor jest tak pełne emocji i autentyczne (w połączeniu z minimalistycznym teledyskiem wywiera jeszcze większe wrażenie), że trudno uwierzyć, że jest coverem.


6. TYTUŁ PIOSENKI: I Will Always Love You
TWÓRCA ORYGINAŁU: Dolly Parton (1974)
TWÓRCA COVERU: Whitney Houston (1992)
Wokalistka country Dolly Parton stworzyła wiele znanych utworów, które z sukcesem były coverowane przez różnych twórców. Najsłynniejszy cover to ten autorstwa Whitney Houston piosenki I Will Always Love You. Gigantyczny sukces Houston wynikał nie tylko z poruszającego i "klasycznopopowego" wykonania, ale też z sukcesu filmu Bodyguard, do którego stworzono tę wersję piosenki.

7. TYTUŁ PIOSENKI: The Man Who Sold The World
TWÓRCA ORYGINAŁU: David Bowie (1970)
TWÓRCA COVERU: Nirvana (1994)
Jeśli myśleliście, że Nirvana jest autorem piosenki The Man Who Sold The World to... BYLIŚCIE W OGROMNYM BŁĘDZIE. (*powstrzymuję się od rzucania klątw i posyłania nieświadomych do ostatniego kręgu piekieł*tak, jestem megafanką DB).

8. TYTUŁ PIOSENKI: Don't Turn Around
TWÓRCA ORYGINAŁU: Tina Turner (1986)
TWÓRCA COVERU: Ace Of Base (1994)
Dajcie wiarę, że ta irytująca piosenka nie jest wytworem Ace of Base, czyli grupy, która stanowiła esencję kiczu muzyki dance i pop lat 90.? A wersja Tiny Turner jest całkiem spoko.

9. TYTUŁ PIOSENKI: Killing Me Softly With His Song
TWÓRCA ORYGINAŁU: Roberta Flack (1973)
TWÓRCA COVERU: The Fugees (1996)
Uwielbiam tę piosenkę i wersję The Fugees – czuć w niej więcej emocji niż w oryginale.

10. TYTUŁ PIOSENKI: Mambo No. 5
TWÓRCA ORYGINAŁU: Damaso Perez Prado (1949)
TWÓRCA COVERU: Lou Bega (1999)
To złamie Wasze dzieciństwo i zniszczy mniej lub bardziej beztroskie wspomnienia z dyskotek szkolnych – Lou Bega nie jest autorem Mambo No. 5! To trochę smutne, że jedyny przebój Lou Begi to cover i to nawet nieznacznie różniący się oryginału.

Co dołączylibyście do tej listy? Czy byliście kiedyś przekonani, że jakiś twórca jest autorem piosenki, a okazało się, że jednak stworzył tylko cover?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger