10 rzeczy, które warto wiedzieć o Oscarach

Oscary – jedne z najbardziej prestiżowych i najsłynniejszych nagród przyznawanych za osiągnięcia w branży filmowej. Każdego roku są szeroko komentowane na całym świecie, a ceremonia ich przyznania jest świętem wszystkich pasjonatów kina. Jak jednak doszło do powstania tego słynnego przedsięwzięcia? Jak się rozwijało? Z okazji nadchodzącej kolejnej ceremonii rozdania Oscarów oto kilka ciekawostek, które warto poznać jeszcze przed galą.

historia oscarów

1. Początkiem historii Oscarów było założenie Amerykańskiej Akademii Filmowej w 1927 roku przez Louisa B. Mayera (współwłaściciela wytwórni Metro-Goldwyn-Meyer), Conrada Nagela, Freda Niblo i Freda Beetsona. Kilka dni po założeniu organizacji stworzono komitet założycielski Akademii, do którego dołączyło 36 osób: reżyserzy, aktorzy, producenci, scenarzyści i technicy. Akademia miała wspierać rozwój sztuki filmowej, wspomagać dialog twórców filmowych oraz promować i nagradzać filmowe osiągnięcia.

2. Pierwsza gala rozdania nagród odbyła się 16 maja 1929 roku w Blossom Room w Hollywood Roosevelt Hotel. Nagrody wręczono za filmy powstałe w 1927 i 1928 roku. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 270 osób i nie wzbudziło dużego zainteresowania mediów.

3. Najsłynniejsza nagroda na świecie przedstawia rycerza opierającego się na mieczu i stojącego na postumencie. Jej projekt stworzył Cedric Gibbons w 1928 roku, a odlew przygotował rzeźbiarz George Stanley. Sposób wykonania i wygląd statuetki ulegały zmianom. Obecnie wykonuje się ją z brązu i okrywa warstwą 24-karatowego złota, waży 3.8 kg i mierzy 34.3 cm wysokości. Czas przygotowania jednej statuetki wynosi 7 dni. Każdej z nich zostaje nadany indywidualny numer seryjny. Oscary wykonuje fabryka R.S. Owens & Company w Chicago.

4. Pierwszą oficjalną nazwą nagrody było Academy Award of Merit. Potocznie nazywano ją złotym trofeum lub właśnie Oscarem, ale dziś trudno znaleźć jednoznaczne źródło potwierdzające pochodzenie tej nazwy. Ponoć bibliotekarka Akademii Margaret Herrick lub aktorka Bette Davis (w tej kwestii nie ma pewnych informacji) widząc po raz pierwszy nagrodę, miała spontanicznie porównać wygląd postaci ze statuetki do jej wujka Oscara. W filmowym światku przyjęła się potoczna nazwa, a do jej wypromowania przyczynili się dziennikarze. Nazwę Oscar uznano za oficjalną w 1939 roku.

5. Pierwsze ceremonie rozdania nagród nie trzymały w napięciu jak obecnie, ponieważ do 1941 roku nazwiska zwycięzców były znane jeszcze przed ceremonią. Wyniki podawano prasie wcześniej, żeby wydrukowano je w następnym wydaniu. W 1940 roku gazeta "Los Angeles Times" podała wyniki za wcześnie, przez co goście zaproszeni na galę też znali jej rozstrzygnięcie. Od tamtego incydentu postanowiono zamienić system przekazywania wyników: informacji o wynikach nie ujawniano przed galą, a nazwiska zwycięzców przechowuje się w zamkniętych kopertach.

skad nazwa oscar

6. Liczba kategorii nagród nie była stała: wahała się od kilku do kilkunastu. W 1934 roku wprowadzono do zestawienia nagrodę za najlepszy montaż, scenariusz oryginalny, piosenkę i muzykę. Kategorię najlepszego filmu dokumentalnego dodano w 1941 roku, a nagrodę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1947 roku. Aktualnie nagrody przyznaje się w 24 kategoriach.

7. Ben-Hur (1959), Titanic (1997), Władca Pierścieni: Powrót króla (2003) – to filmy, które uzyskały po 11 statuetek, czyli największą dotychczas przyznaną liczbę nagród. Z kolei Ich noce (1934), Lot nad kukułczym gniazdem (1975) i Milczenie owiec (1991) zdobyły nagrody w najważniejszych kategoriach (film, reżyseria, scenariusz, główna rola męska i kobieca).

8. Największą liczbę nagród uzyskał Walt Disney (26 Oscarów oraz 4 nagrody honorowe). Najczęściej nagradzanym reżyserem był John Ford (4 nagrody), a spośród aktorów najczęściej nagradzani Oscarem byli Jack Nicholson, Walter Brennan, Daniel Day-Lewis, Katharine Hepburn, Ingrid Bergman i Meryl Streep (każdy wymieniony aktor i aktorka otrzymali po 3 nagrody).

9. Spośród aktorów najwięcej nominacji w swojej karierze uzyskał Jack Nicholson (12 nominacji), a spośród aktorek oczywiście Meryl Streep (21 nominacji!). Najczęściej nominowanym reżyserem był William Wayler.

10. Ze zgłoszonych przez twórców filmów nominacje oraz nagrody przydziela Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej. Obecnie tworzy ją prawie 7000 członków reprezentujących różne gałęzie przemysłu filmowego. W grudniu wybierają oni nominacje: wystawiają od 5 do 10 propozycji dla najlepszego filmu oraz po maksymalnie 5 propozycji filmów do każdej z pozostałych kategorii. Na następnym etapie nadają nominowanym twórcom i filmom miejsce w rankingu, rozpoczynając od tego filmu lub twórcy, którego najbardziej chcieliby nagrodzić w danej kategorii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger