7 filmów, które warto zobaczyć na festiwalu Tofifest

Wielkimi krokami zbliża się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu, podczas którego będzie można zobaczyć debiuty, premiery, klasyki filmowe oraz spotkać się z twórcami i – co ważne – po prostu porozmawiać o kinie. To kameralny festiwal, jednak nie brakuje mu ciekawych wydarzeń i bogatego programu filmowego. Oto propozycje filmów, na które warto zwrócić uwagę podczas tegorocznej edycji festiwalu.

festiwal tofifest

1. Niemiłość
reż. Andriej Zvyagintsev
Belgia, Francja, Niemcy, Rosja 2017, 127’
niemilosc film

To najnowszy film rosyjskiego reżysera Andrieja Zvyagintseva, twórcy nagrodzonego filmu Lewiatan (2014). Punktem wyjścia Niemiłości jest rozwód Zhenyi i Borisa, którzy chcą jak najszybciej zakończyć związek pełen frustracji i urazów. Nie są oni jednak sami – konfliktom przygląda się ich dwunastoletni syn Alosza, który pewnego dnia znika bez śladu.


2. Manifesto
reż. Julian Rosefeldt
Australia, Niemcy 2015, 95’
tofifest 2017

Manifesto to istny pokaz sztuki aktorskiej i zapewne interesująca refleksja o kulturze. W filmie Juliana Rosefeldta nagrodzona Oscarem Cate Blanchete wciela się w aż trzynaście różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu przez nauczycielkę, robotnika do bezdomnego – i przywołuje radykalne koncepcje sztuki XX wieku, aby zderzyć je z rzeczywistością.


3. Twój Vincent 
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Polska, Wielka Brytania 2017, 95’
twoj vincent

Twój Vincent to jedno z najbardziej imponujących przedsięwzięć filmowych ostatnich lat – pełnometrażowy film stworzony techniką animacji malarskiej. Jest to dzieło niezwykłe nie tylko ze względu na sposób wykonania i zapierającą dech stronę wizualną, a również poruszającą i trzymającą w napięciu opowieść o tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha. Tutaj możecie znaleźć moją recenzję Twojego Vincenta.


4. Atak paniki
reż. Paweł Maślona
Polska 2017, 100’
tofifest

Trudno w to uwierzyć, ale być może czeka nas udana polska komedia! Na fabułę Ataku paniki składa się kilka różnych historii, jednak jest coś, co je łączy: nieoczekiwane zdarzenia, które całkowicie zmienią życie bohaterów. Założenie filmu przywodzi na myśl świetne Dzikie Historie – argentyńsko-hiszpańską czarną komedię przedstawiającą kilka opowieści, których bohaterowie tracą panowanie nad sobą.


5. Nie jestem czarownicą 
reż. Rungano Nyoni
Wielka Brytania, Francja 2017, 90’
nie jestem czarownica

Lokalna społeczność oskarża małą Shulę o czary. Jako sierota zostaje wysłana do obozu dla wiedźm, gdzie wykluczona ze wspólnoty zmuszana jest do pracy i wykorzystywana jako turystyczna atrakcja razem z innymi kobietami uznawanymi za wiedźmy. To okrutna oniryczna baśń i zarazem obraz zambijskiego społeczeństwa, w którym zachodnia popkultura i turystyka splatają się z tradycyjnymi afrykańskimi wierzeniami.


6. Człowiek z magicznym pudełkiem 
reż. Bodo Kox
Polska 2017, 103’

bodo kox

Kolejne interesujące przedsięwzięcie polskich twórców filmowych. Człowiek z magicznym pudełkiem to love story w konwencji science fiction. Akcja rozpoczyna się w Warszawie w 2030 roku, a potem przenosi się do 1952 roku. Adam nawiązuje romans z Gorią, jednak na skutek niezwykłego działania starego radioodbiornika Adam zostaje uwięziony w latach 50. Goria podejmuje się niebezpiecznego zadania sprowadzenia ukochanego do 2030 roku.


7. Najlepszy 
reż. Łukasz Palkowski
Polska 2017, 110’

najlepszy jerzy gorski film gierszal

Możliwe, że Najlepszy powtórzy sukces Bogów lub Sztuki kochania, ponieważ to również świetnie zrealizowana opowieść biograficzna. Historia została zainspirowana życiorysem Jerzego Górskiego – biegacza, triathlonisty, który ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata. Film opowiada o walce ze słabościami i morderczym wysiłku, wzlotach i upadkach.

Pełny program festiwalu Tofifest znajduje się tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger