Znalezione w sieci #9: wizerunki kobiet i nie tylko

Co na dziś? Dzieła Jane Austen, wystawa obrazów Fridy Kahlo, projekt Björk wykorzystujący wirtualną rzeczywistość, wizerunki kobiet na zdjęciach w serwisach stockowych i rozważania o źle rozumianej poprawności politycznej.

blog o kulturze

1. Jakie znaczenie dla historii literatury ma twórczość Jane Austen? Zwierz popkulturalny analizuje wartość dzieł najsłynniejszej angielskiej pisarki, którym niesłusznie nadaje się łatkę romansów.


2. Właśnie rozpoczęła się pierwsza w Polsce wystawa dzieł Fridy Kahlo i Diero Rivery, którą można zobaczyć w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Wystawa nosi tytuł Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst, więc nie jest tylko przeglądem i omówieniem wybranej twórczości artystów, ale również przedstawia ich relacje z twórcami o polskim pochodzeniu (Berenice Kolko i Fanny Rabel) oraz związki polskiej i meksykańskiej sztuki. Ekspozycja zawiera ok. 40 obrazów Kahlo i Rivery, fotografie przedstawiające artystkę, filmy dokumentalne, a także inne dzieła, na które wpływ miała właśnie sztuka meksykańska. Wystawa trwa do 21 stycznia. Tutaj znajdziecie więcej informacji o wystawie, a tutaj kilka pięknych zdjęć przedstawiających Fridę autorstwa Nickolasa Muraya.


3. Pozostajemy w Poznaniu, gdzie we wtorek rusza festiwal sztuki i mody Art&Fashion Forum, który rozpocznie się otwarciem wystawy autorstwa Björk. Projekt artystki pt. Björk Digital zawiera prace zrealizowane w technice VR (virtual reality) stworzone we współpracy z reżyserami, programistami i grafikami, które stanowią emocjonalny zapis jej twórczości i innowacyjne połączenie muzyki, sztuki i nowych technologii. Wystawa trwa o 31 października w Starym Browarze. Więcej informacji o projekcie Björk tutaj i tutaj.


4. Drobna zmiana tematu: od kobiet sztuki przechodzimy do... zdjęć kobiet z serwisów stockowych. Oto zestawienie przedstawiające najpopularniejsze zdjęcia wizerunków kobiet z banków zdjęć. Widoczne są postępujące zmiany trendów: 10 lat temu najczęściej kupowane zdjęcie przedstawiało półnagą kobietę przekrytą ręcznikiem, a dziś najpopularniejsze zdjęcie przedstawia kobietę uprawiającą wspinaczkę górską.


5. Na koniec tekst nie tylko o kobietach, ale także o ich obecności w popkulturze i tego, jak bywa ona odbierana. Catus Geekus pisze o źle rozumianej politycznej poprawności oraz o idei reprezentacji w kulturze. Bardzo polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger