Znalezione w sieci #10: wizje przyszłości

System ocen i kar dla obywateli, sztuczna inteligencja, futurystyczne wizje... i śmierć. Czyli bardziej, ale częściej mniej, optymistyczne obrazy przyszłości.
futurystyczne wizje

1. Niektóre wizje w Black Mirror – serialu opowiadającym o niebezpieczeństwach rozwoju nowoczesnych technologii – stają się coraz bliższe naszej rzeczywistości. Jeden z odcinków serii (s03e01 pt. Nosedive) przedstawia świat, w którym obowiązuje system oceniania obywateli: za pośrednictwem specjalnej wirtualnej platformy można ocenić kelnera w restauracji, sąsiadkę lub przypadkowego przechodnia. Ktoś może zaleźć za skórę i można mu dać jedną gwiazdkę, ale lepiej być miłym i zaznaczyć maksymalną liczbę gwiazdek. W końcu ten ktoś może odwdzięczy się tym samym... A im wyższa średnia ocen, tym większe przywileje społeczne.


Podobny projekt – o nazwie Social Credit System – ma wejść w życie w 2020 roku w Chinach. Już teraz trwają testy platformy, przez którą będzie można kategoryzować i oceniać obywateli na podstawie ich zachowań. Im wyższa ocena obywatela, tym zyska on więcej korzyści: możliwość znalezienia innej pracy lub mieszkania, negocjowanie warunków kredytu, dostęp do restauracji, klubów... Prawdopodobnie w wielu wypadkach brak wystarczająco wysokiej oceny utrudni, a może nawet uniemożliwi, normalne funkcjonowanie jednostki. A wszystko w imię utrzymania bezwzględnego polityczno-społecznego porządku. Więcej informacji tutaj i tutaj.

2. Była mowa o ziszczaniu się scenariusza serialu Black Mirror, teraz czas na Westworld. Sophia to humanoidalny robot ze sztuczną inteligencją, który potrafi wchodzić w interakcje z ludźmi, uczyć się, dyskutować, żartować. Jako pierwszy robot Sophia otrzymała obywatelstwo (nadane przez Arabię Saudyjską). Dokąd doprowadzi nas rozwój sztucznej inteligencji? Być może niedługo się przekonamy. Tymczasem możecie sprawdzić stronę projektu lub liczne wywiady z Sophią.


3. Nadal pozostajemy na granicy fikcji i rzeczywistości: oto zestawienie filmów science fiction, które przewidziały niektóre elementy przyszłości.


4. Była mowa o futurystycznych serialach, filmach... Więc czas także (nieco mniej na serio) zestawienie futurystycznych teledysków.


5. Na koniec ciekawostka, która co prawda ściśle nie wiąże się z futuryzmem, ale także dotyczy przyszłości każdego z nas. Tak, chodzi o śmierć, a dokładnie o to, czym można się po niej stać. Jason Leach założył firmę specjalizującą się w zatapianiu prochów zmarłych w płytach winylowych. Tym sposobem pomnikiem osoby, która odeszła pozostaje płyta, a na niej ulubione utwory, składanki piosenek związane z ważnymi momentami życiowymi lub nagrane wspomnienia lub wypowiedzi bliskich. Trzeba przyznać, że to niezwykły pomysł na utrwalenie czyjejś pamięci.

Tutaj znajdziecie podstawowe informacje o projekcie, a poniżej film:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Wysoki Poziom Kultury , Blogger